XXVII Międzynarodowe
Targi STACJA PALIW 2020

Data:
Start: 13.05.2020 10:00
Koniec: 15.05.2020 14:00

Adres:
EXPO XXI
Ignacego Prądzyńskiego 12/14

01-222 Warszawa
Polska

Organizator:
Polska Izba Paliw Płynnych:
ul. Słomińskiego 19 lok. 521,
00-195 Warszawa
tel. +48 22 637 50 77
Email: targi(at)paliwa.pl
DZIAŁ TARGÓW:
Department of Trade Fair:

Adrian Ćwikliński
a.cwiklinski(at)paliwa.pl
tel. +48 22 637 50 77 wew. 119
kom: +48 731 838 351

Bożena Runowska
b.runowska(at)paliwa.pl
tel. +48 22 637 50 77 wew. 105
kom: +48 720 832 004

Konkurs "Produkt Roku"
Katarzyna Tomczak
k.tomczak(at)paliwa.pl
tel. +48 22 637 50 77 wew. 117
kom: +48 504 144 155

Aktualności

13.03.2017

Myjnie i spełnienie wymogów ekologicznych

Kilka pytań do Michała Dobrańskiego, Corrimex

Michał DobrańskiJak spełnić wymogi ekologiczne – na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę w zależności od rodzaju myjni?

W przypadku wszystkich rodzajów myjni, obowiązkowym wyposażeniem instalacji wodno-kanalizacyjnej są: odstojnik, separator oraz zbiornik retencyjny. W odstojniku osadzają sie piach oraz inne cząstki stałe będące na nadwoziu mytego pojazdu. Jest to bardzo ważny element instalacji, ponieważ nie dopuszcza do zapychania się separatora będącego za nim. Ważną kwestią jest dobór odpowiedniego odstojnika. Poleca się okrągły kształt, dzięki czemu piach osadzać się będzie równomiernie. Dzięki temu kosztowne wybieranie tego piachu i jego utylizacja czeka inwestora raz na parę lat, a nie raz na parę miesięcy. Należy zwrócić również uwagę na to, aby odstojnik był oddzielnym zbiornikiem, a nie zintegrowanym z separatorem. Zintegrowany odstojnik z separatorem na myjni się nie nadaje. Będzie często się zapychać i sprawiać przez to wyłącznie problemy właścicielowi myjni. Separator, jaki sie poleca na myjnię samochodową, powinien mieć minimalna przepustowość 6L/sekundę.

Jakie czynności może wykonać właściciel myjni, a jakie muszą być zlecone wyspecjalizowanemu serwisowi?

Właściciel myjni musi pamiętać, że raz na jakiś czas musi wybrać piach z odstojnika oraz z separatora. Odpad ten zawiera substancje ropopochodne. Są one niezwykle groźne dla środowiska. Właściciel myjni nie może wybrać tego odpadu sam i wyrzucić go gdziekolwiek. Powinien wezwać do tej czynności wyspecjalizowaną firmę, która profesjonalnie wybierze omawiane odpady i je profesjonalnie zutylizuje. Jest to usługa dość kosztowna, jednak przeprowadza się ją raz na parę lat. Niestety często słyszy się o wybieraniu tych odpadów na własną rękę i wyrzucaniu ich gdziekolwiek. Apeluję tą drogą do właścicieli myjni, aby tego nie robili, gdyż zagraża to środowisku naturalnemu i bardzo zanieczyszcza wody gruntowe.

Jaki wpływ mają tu: jakość wody, chemii, uwarunkowania technologiczne i lokalizacja myjni?

Powodzenie przedsięwzięcia, jakim jest myjnia zależy od następujących czynników (kolejność nie jest przypadkowa): lokalizacja, jakoś mycia, cena usługi. Pierwsze dwa nie zależą wyłącznie od właściciela. Jeżeli jakość wody będzie daleka od norm (tak jak w przypadku Jury Krakowsko Częstochowskiej, gdzie woda jest niezwykle twarda i zawiera bardzo dużo wapnia) jakoś mycia na standardowo wyposażonej myjni nie będzie zadowalająca. Środki chemiczne słabo rozpuszczają się w twardej wodzie. Po umyciu samochodu za pomocą takiej wody, po jego wyschnięciu będą widoczne na nim liczne plamy. Czy można temu jakoś zaradzić? Naturalnie tak. Stosuje się w pomieszczeniu technicznym myjni tzw. odżelaziacz oraz zmiękczacz wody. Zaraz za przyłączem woda trafia do odżelaziacza, wyposażonego w specjalne filtry oraz dalej do zmiękczacza, który za pomocą tabletek solnych pozbawia wodę nadmiaru minerałów.
 
Jaki wpływ na rynek mogą mieć zmiany w legislacji - prawo wodne i OZE?

Sądzę, że w krótkim czasie zostanie znowelizowane prawo odnośnie myjni działających bez obiegu zamkniętego wody. Do takich myjni w 99% należą myjnie samoobsługowe. Obecnie w Polsce mamy około 10000 stanowisk mycia samoobsługowego, co jest ewenementem w skali Europy! Myjnie te pracują wyłącznie na wodzie świeżej. Średnie zużycie dobowe wody na jednym stanowisku wynosi ponad 3000 litrów! Woda ta trafia do kanalizacji! Jak to się ma do deficytu wody w naszym regionie, o którym mówi sie coraz głośniej? Myślę, że czekają nas wkrótce regulacje prawne w tej kwestii.

Co z Waszych rozwiązań zaprezentujecie podczas XXIV Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2017?

Mamy bardzo wiele innowacji. W roku 2017 zaprezentujemy nową szczotkę mycia kół stosowanych w myjniach automatycznych, nowe funkcje szczotek bocznych oraz myjnię automatyczną hybrydową (połączenie myjni automatycznej szczotkowej oraz automatycznej bezdotykowej) oraz wiele innych nowości
 

Rozmawiał: Zdzisław Pisiński, Redaktor Naczelny miesięcznika „Paliwa Płynne", oficjalnego organu Polskiej Izby Paliw Płynnych