XXVII Międzynarodowe
Targi STACJA PALIW 2020

Data:
Start: 13.05.2020 10:00
Koniec: 15.05.2020 14:00

Adres:
EXPO XXI
Ignacego Prądzyńskiego 12/14

01-222 Warszawa
Polska

Organizator:
Polska Izba Paliw Płynnych:
ul. Słomińskiego 19 lok. 521,
00-195 Warszawa
tel. +48 22 637 50 77
Email: targi(at)paliwa.pl
DZIAŁ TARGÓW:
Department of Trade Fair:

Adrian Ćwikliński
a.cwiklinski(at)paliwa.pl
tel. +48 22 637 50 77 wew. 119
kom: +48 731 838 351

Bożena Runowska
b.runowska(at)paliwa.pl
tel. +48 22 637 50 77 wew. 105
kom: +48 720 832 004

Konkurs "Produkt Roku"
Katarzyna Tomczak
k.tomczak(at)paliwa.pl
tel. +48 22 637 50 77 wew. 117
kom: +48 504 144 155

Aktualności

26.04.2017

Systemy ECR i rozwiązania dla detalicznego rynku sprzedaży paliw

Rozmowa z Miroslavem Stříbrský, CEO w UNICODE SYSTEMS

Miroslav Stribrsky - Unicode SystemsJakie funkcjonalności oferuje dobry system ECR dla stacji paliw?
W uzupełnieniu do standardowych funkcji takich jak sprzedaż paliw i innych dóbr, nowoczesny ECR musi zawierać różnorodne funkcje wspierające sprzedaż. Tradycyjny sposób utrzymywania lojalnych klientów taki jak karty flotowe jest już wyeksploatowany. Dalszym rozwojem wzrostu sprzedaży jest wsparcie zwykłej sprzedaży detalicznej. Są to głównie różnorodne poziomy systemów lojalnościowych, jak również obsługa różnych kart pre-paidowych, mobilnych płatności i aplikacji lojalnościowych, wspierających przeróżne konkursy, promocje (happy hours), elastyczne zmiany cen paliw i tym podobne.  W tej kwestii jest bardzo ważnym aby używać eksploracji danych (ang. data mining) i rzeczywistych dużych zbiorów danych (ang. big data), które to nowoczesne systemy ECR  stopniowo dostarczą. Systemy ECR powinny nie tylko zawierać powyższe funkcje, ale i kontrolować i zapobiegać  ich nieautoryzowanemu wykorzystaniu przez obsługę. Kolejną ważną zaletą ECR powinno być zaawansowana ochrona danych, zarówno przeciwko efektom problemów technicznych jak i atakom z zewnątrz.
 
Dlaczego montaż dystrybutorów do płynów do spryskiwaczy przynosi korzyści właścicielom stacji paliw oraz ich klientom.
Jest to korzystne dla obu stron z wielu powodów: brak potrzeby operowania plastikowym kanistrem oraz zmniejszenie ceny zakupu dla stacji paliw podczas zaopatrywania zbiornika w większe ilości. Także łatwiejsza obsługa dla klientów – napełnianie pistoletem jest bardziej wygodne. Ważnym jest jednak pytanie czy opłaca się to także producentom. W Republice Czeskiej często spotykamy się z sytuacją kiedy producenci chemii „bojkotują” to rozwiązanie ze względu na to, że sprzedając płyn w kanistrach mogą dyktować wyższą cenę.
 
Jakie niebezpieczeństwa należy wziąć pod uwagę  planując bezpieczeństwo danych na stacjach paliw? Jak zabezpieczyć dane kiedy zawodzi serwer?
Problem bezpieczeństwa danych w zaawansowanych systemach ma trzy aspekty:
1. Fizyczne bezpieczeństwo danych na stacjach paliw;
2. Bezpieczeństwo danych i infrastruktury w sieciach stacji paliw;
3. Poziom bezpieczeństwa przeciwko zewnętrznym atakom.
W najprostszym przypadku systemów izolowanych, awaria serwera może być rozwiązana poprzez tryb czuwania stand-by, kiedy system POS może funkcjonować bez serwera przez określony czas kiedy to usterka serwera lokalnego zostanie usunięta.
 
W sieci stacji paliw, gdzie wszystkie dane mają zazwyczaj centralną kopię zapasową, problemem jest
 stabilność i bezpieczeństwo całej infrastruktury. Szczególnie niebezpieczne jest poleganie w tym przypadku na rozwiązaniach w chmurze. Ostatnio jest to bardzo „modne” rozwiązanie, lecz raczej krótkowzroczne.  Rozwiązanie w 100% oparte na chmurze jest wysoce zależna od transmisji sieci, która zawsze jest czynnikiem ryzyka. Optymalnym rozwiązaniem jest system hybrydowy, gdzie wszystkie istotne dane są magazynowane  w lokalnym i centralnym systemie.
 
Jakiego rodzaju rozwiązania dla kart dostarcza klientom Unicode Systems?
Unicode jest jednym z głównych dostawców autoryzacji kart flotowych w Republice Czeskiej. Nasze centrum autoryzacyjne posiada poziom zabezpieczeń porównywalny z systemami bankowymi.  Akceptujemy wszystkich ważniejszych wydawców kart (DKV, UTA, Shell, Routex) i wiele lokalnych czeskich marek  (np. Benzina – spółka córka PKN Orlen). Naszym najnowocześniejszym rozwiązaniem jest podsystem autoryzacji dla płatności mobilnych wliczając odpowiednie wdrożenia dla wszystkich platform mobilnych.
 
 
Z ofertą UNICODE SYSTEMS można się zapoznać podczas XXIV Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2017 na stoisku B11 w dniach 17-19 maja w Warszawie. Zapraszamy!