Branża IT na Targach STACJA PALIW 2023 – Jedna branża, wiele możliwości
Technologia stała się nieodłącznym elementem naszego życia. Zarówno tego prywatnego, jak i zawodowego. Stąd też rosnące zainteresowanie nowoczesnymi usługami i produktami IT wśród przedsiębiorców. Także tych z sektora paliwowego, którzy stale poszukują nowych rozwiązań, pomocnych w codziennym prowadzeniu firmy.
Międzynarodowe Targi STACJA PALIW to miejsce prezentacji nowych oraz zmodernizowanych rozwiązań. Również z branży IT. Możliwości, jakie otwiera technologia informatyczna, prezentowali tegoroczni wystawcy Targów STACJA PALIW 2023. Między innymi firma GIA Polska, która w swojej ofercie ma T-Media, czyli zintegrowane z dystrybutorami wyświetlacze.
– Dzięki T-Mediom na dystrybutorze wkraczamy w nowy wymiar interakcji z klientem stacji benzynowej. Teraz tankowanie jest nie tyko bierną czynnością, to też skierowanie uwagi na dającą moc możliwości powierzchnię reklamową wyświetlacza. A przekaz na T-Mediach może być dosłownie sterowany w zależności od preferencji i działań klienta. Większe szanse promocji to większa sprzedaż i zysk – mówi Paweł Kalisz, General Manager, GIA Polska.
Stacja paliw to jednak środowisko narażone na różne, w tym niesprzyjające czynniki, np. trudne warunki atmosferyczne. Dlatego liczy się wytrzymałość urządzeń. Szczególny nacisk na ten aspekt kładzie spółka Woltium Electronics, która prezentowała na targach swoje wyświetlacze i tablice.
– Innowacyjność produktów Woltium Electronics to minimalizm i niezawodność. Duży nacisk kładziemy na testowanie naszych urządzeń tworząc dla nich ekstremalne warunki – wszystko po to żeby osiągnąć jak najwyższą niezawodność. Posiadamy własne laboratorium ze sprzętem Gilbarco, Wayne, Adast, DOMS i poszerzamy to o kolejne systemy, opracowujemy integracje – przekonuje Paweł Szota, Designer i Product Manager, Woltium Electronics.
Pewny marketing to więcej pieniędzy, a co za tym idzie – więcej płatności. Również i tutaj pomocna jest branża IT. Są na przykład niewielkie terminale oferowane przez firmę Televend. Jest także aplikacja do płatności za tankowanie FuelByMe – zdobywcy I Nagrody Zarządu PIPP w konkursie PRODUKT ROKU 2023 – którą na targach zaprezentowała węgierska firma Vemsoft.
– FuelByMe to oprogramowanie pozwalające klientom płacić za pomocą aplikacji mobilnej, unikając kolejek, i umożliwia pracę stacji w nocy. Jego przewagą nad dystrybutorami z funkcją płatności kartą jest brak kosztów instalacji systemu. FuelByMe umożliwia także kontrolę dystrybutorów za pośrednictwem centralnego kontrolera, np. DOMS lub systemu kasowego, i nie wymaga nowych dystrybutorów dla usług OPT – mówi János Rafay, Sales Manager, Vemsoft.
Ale i znane właścicielom stacji tankomaty wciąż mogą zaskoczyć. Wśród tegorocznych wystawców w swojej ofercie ma je między innymi firma TSG. Także spółka Novaster pokazała swój nowy produkt z tej kategorii, wzbogacony o dodatkową funkcję.
– Na targach STACJA PALIW zaprezentowany został pierwszy na rynku innowacyjny tankomat samoobsługowy z systemem wydającym żetony dla myjni. Pozwala to na fiskalizację transakcji sprzedaży paliwa oraz usługi mycia w jednym miejscu. Takie rozwiązanie znacząco obniża koszty inwestycji, jest dedykowane dla sieci stacji, jak również indywidualnych operatorów posiadających myjnie przy stacjach paliw – zauważa Tomasz Płóciennik, Product Manager, Novaster.
Rozwiązanie dla przedsiębiorców myślących o instalacji terminali zewnętrznych ma także firma PETRONOVA. Spółka zwraca przede wszystkim uwagę na wygodę – zarówno właścicieli stacji, jak i klientów. Ponadto zaprezentowała produkt mający ułatwić zarządzanie dystrybutorami.
– PETRONOVA oferuje nowoczesne terminale wolnostojące oraz innowacyjne terminale zabudowane w dystrybutorach marki PETROTEC. Zaletą terminali jest intuicyjna obsługa, czytelny interfejs użytkownika oraz kompaktowa i modułowa ich budowa. Kolejnym produktem jest serwer automatyki, wprowadzający użytkownika w inny wymiar sterowania stacją. Doczekał się on kolejnej modernizacji i oferuje niespotykanie możliwości pod kątem integracji, wdrażania i utrzymania – zauważa Piotr Napierała z firmy PETRONOVA.
Przy stale powiększającej się liczbie urządzeń możliwość ich łatwej i zintegrowanej obsługi to znaczące ułatwienie. Co więcej, tego rodzaju systemy powstają również do obsługi innych elementów stacji paliw, czego dowodem jest aplikacja spółki Bilans-JR.
– Zarządzanie zbiornikami paliwowymi u klientów, realizacja nalań do zbiorników oraz analiza rotacji i wykonania umów, i to wszystko dostępne także z telefonu – to główne zadania aplikacji BJR-Zbiorniki – a ponadto rejestrowanie pomiarów poziomów, wykrywanie obcych nalań, zarządzanie serwisem i montażem zbiorników. Serdecznie zapraszam na prezentację – mówi Jacek Mielecki, Wiceprezes Zarządu firmy Bilans-JR.
Wiadomo już, że zarządzanie stacją paliw to wymagające zadanie. Dlatego warto mieć wszystko uporządkowane. Pomocny w tym może być system OMIS – zdobywca II Nagrody Rady PIPP w konkursie PRODUKT ROKU 2023 – od firmy IPS System.
– Aktualnie stacja paliw to skomplikowane środowisko techniczno-informatyczne, w którym nakłada się na siebie wiele systemów. Pomiary związane z paliwem, zużyciem energii oraz utrzymaniem ruchu urządzeń. Nasze rozwiązanie – system OMIS – pozwala na połączenie danych z wielu systemów w jednym. Dzięki temu dane wzajemnie się uzupełniają, tworząc nową jakość w utrzymaniu ruchu stacji paliw – opisuje Przemysław Śmiechowski z IPS System.
Zaprezentowane przez branżę IT rozwiązania jasno pokazują, że tutaj innowacja goni innowację. Trudno sobie wyobrazić, czym zaskoczą odwiedzających XXIX Międzynarodowe Targi STACJA PALIW. Te już za kilka miesięcy, w dniach 8–10 maja 2024 roku!